Zamarte

Zamarte (nazwy niemieckie: Jakobsdorf, od 1909 r. Bonstetten) ? wieś i sanktuarium maryjne na południowej rubieży historycznego Pomorza Wschodniego (Gdańskiego) w diecezji pelplińskiej (do 1992 r. chełmińskiej, do 1821 r. gnieźnieńskiej).

Wieś powstała w 1354 r. jako własność rycerska w krzyżackim komturstwie człuchowskim. Od momentu założenia do końca II wojny światowej pozostawała w rękach przedstawicieli wielu różnych rodzin szlacheckich. W czasach nowożytnych dzierżyli ją Trebnicowie (od XVI w. do 1617 r.), następnie Żalińscy, Garczyńscy i Wierzbowscy (do około 1660 r.), po nich Potuliccy (do ok. 1720 r.), Grabowscy (do 1790 r.), Osten-Sackenowie (do 1817 r.), Lewald-Jezierscy (do 1836 r.), Livoniusowie (do 1883 r.) i Parpartowie (do 1945 r.). Zamarte przynależało pierwotnie do parafii w sąsiednich Niwach, a od 1617 r. ? w Ogorzelinach. Parafię zamarcką ustanowiono w 1929 r.

Czytaj więcej...

Opis kościoła i klasztoru

 (Tekst pochodzi z:   Ziemia. Dwutygodnik Krajoznawczy Ilustrowany. 1927 R.12 nr22)

Z dala od utartych szlaków wycieczkowych, 12 km. od Chojnic, nad granicą niemiecką, leży mała, cicha wioska ? Zamarte. Nieliczne domy i uprawne pola tworzą czarujący zakątek okolony lasami. Przy drodze przecinającej wioskę, wznosi się kościół N. Marji Panny z przytykającym doń budynkiem klasztornym. Od strony ulicy, kościół jest odgrodzony murem, z niewielką bramą i widniejącym na niej wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego. Wchodzącego wita napis:

Beatus homo qui audit me
et qui vigilat ad fores meas quotidie
Prov. 8,34.

Czytaj więcej...

Legenda o figurce Matki Bożej

Według legendy znalazł figurkę M.Boskiej po raz pierwszy pasterz, który dał ją dzieciom do zabawy. Zginęła im jednak, a znalazł ją znowu inny wieśniak. Gdy dowiedział się o tem Potulicki, właściciel Zamartego, oddał figurkę oo. augustianom w Chojnicach. Po niejakim czasie po raz trzeci ukazała się w Zamartem, lecz w jasności wielkiej na drzewie w pobliżu miejsca, gdzie dziś stoi kościół. Zapytani oo. augustianie nie umieli dać odpowiedzi, w jaki sposób figurka u nich przechowywana zaginęła. Dla mieszkańców wsi natomiast, był to dowód oczywisty, że M.Boska chce pozostać w Zamartem.

Czytaj więcej...

Kościół i klasztor

Budownictwo sakralne epoki baroku na Pomorzu pojawia się późno i należy do rzadkości. Stosunkowo nieliczne nowe założenia występują dopiero po zakończeniu wojen szwedzkich. Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać przede wszystkim w wielkiej ilości dobrze zachowanych budowli gotyckich. Nagminnym wypadkiem jest powierzchowna barokizacja wnętrz gotyckich i przystosowanie ich do wytycznych liturgii potrydenckiej. Nawet tak wpływowi i potężni jezuici, którzy po osiedleniu się w Toruniu otrzymali do dyspozycji gotycki kościół Św. Jana, przeprowadzili w nim tylko zmianę wystroju wnętrza w duchu baroku. Analogiczną sytuację możemy zaobserwować prawie we wszystkich kościołach, gdzie niezgodne z gustem epoki wyposażenie gotyckie zostaje zamienione na barokowe 1.

Czytaj więcej...

Msze św. i spowiedź

Msze święte:

 • Niedziele i uroczystości:
  • 7:15,
  • 9:00,
  • 11:00 (w dni odpustu, tj. 16 lipca i niedziela po 8 września: 12:00)
 • Dni powszednie:
  • 8:30
  • 18:00
Więcej…

Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenie wyniku przetargu

Więcej…

Biuro mszalne

Przyjmujemy intencje na:

 • Msze św. indywidualne - według intencji ofiarodawcy.
 • Msze św. gregoriańskie indywidualne - po wcześniejszym listownym lub telefonicznym uzgodnieniu.
 • Mszę św. zbiorową ku czci Matki Bożej Szkaplerznej - odprawiamy każdego 16 dnia miesiąca o godz. 18:00 w intencjach, które zostały złożone.
 • Msze św. Wieczyste - odprawiamy w każdą pierwszą środę miesiąca, dopóki klasztor i wspólnota karmelitów bosych w tym miejscu będzie istniała.
Więcej…